Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Uczniowie CKP się szkolą

15 listopada 2017

W dniu 8 listopada 2017 roku w Filii nr 1 odbyło się szkolenie prowadzone przez firmę Atlas. Tematem był : Taras - układ warstw, materiały (hydroizolacje, kleje, fugi). Wzięli w nim uczniowie  z klas 3 BM i 2 PD ( ZCKOiZ) oraz 2 B (CKOiZ).

Przejdź do - I my tam byliśmy !!!  Plenerowa wystawa fotograficzna „Ja i Ty w poszukiwaniu nowej solidarności” (14.09.–24.10.2017r.)

I my tam byliśmy !!! Plenerowa wystawa fotograficzna „Ja i Ty w poszukiwaniu nowej solidarności” (14.09.–24.10.2017r.)

15 listopada 2017

Uczniowie 9 klas  Centrum Kształcenia Praktycznego obejrzeli niezwykłą wystawę przed Domem Muzyki i Tańca, na którą składało się 80 wielkoformatowych zdjęć wraz z ich opisem. Ekspozycji towarzyszyło 20 plansz tekstowych, na których znalazły się między innymi myśli tak wybitnych postaci, jak: papież Franciszek, Dalajlama, Alfred Einstein, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska czy Piotr Młodożeniec. Wystawa powstała, by inspirować widzów do podjęcia wspólnych działań na rzecz budowy bardziej altruistycznego i zrównoważonego społeczeństwa – do czynnej, codziennej solidarności, do solidarności w akcji.

Autorem zdjęć jest Olivier Föllmi – francuski fotograf, humanista, niestrudzony podróżnik, alpinista.

15 września odbyło się spotkanie z autorem zdjęć i pokaz  jego filmu „Zamarznięta rzeka”, w którym wzięła udział  klasa 3Ct (ZS nr 17).

11 LISTOPADA – Narodowe Święto Niepodległości

15 listopada 2017

W dniu 9 listopada dla młodzieży Centrum Kształcenia Praktycznego odbyła się krótka pogadanka wraz z pokazem filmu dotyczącego historii odzyskania przez Polskę niepodległości. W spotkaniu uczestniczyło 15 grup, które w tym dniu odbywały zajęcia praktyczne.

Natomiast w uroczystościach miejskich, które odbyły się 11 listopada, Centrum reprezentowała delegacja: Magdalena Dziuba i Natalia Mroczkowska (uczennice klasy 1b z CKOiZ) pod opieką nauczycieli – Katarzyny Wybierek i Karoliny Wręczyckiej. W hołdzie poległym o wolność Ojczyzny, złożyły one wiązankę kwiatów pod krzyżem na dziedzińcu kościoła św. Anny w Zabrzu.

UWAGA SŁUCHACZE !!! Próbne egzaminy

8 listopada 2017

 

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu informuje,

że w niżej wymienionych terminach odbędą się następujące egzaminy próbne:

 Próbny egzamin maturalny / godz. rozpoczęcia 9.00:

 Język polski  - 21.11.2017 r.

 Matematyka  - 22.11.2017 r.

 Język angielski  - 23.11.2017 r.

 Przedmiot dodatkowy  - 24.11.2017 r.

 Egzaminy próbne zawodowe pisemne i praktyczne w wybranych kwalifikacjach

  odbywać się będą w terminach / godz. rozpoczęcia 9.00:

 Kwalifikacja A.19 – 10.12.2017 r.

 Kwalifikacja B.21 – 16.12.2017  r.

 Kwalifikacja M.19 – 16.12.2017  r.

 Kwalifikacja M.18 – 16.12.2017  r.

 Kwalifikacja A.61 – 16.12.2017  r.

 Kwalifikacja E.7 – 16.12.2017  r.

Akcja „Znicz Pamięci”

8 listopada 2017

– Wspomnienie zmarłych nauczycieli
 i pracowników  CKPiU!

Z okazji Wszystkich Świętych, Rada słuchaczy zainicjowała akcję – zbiórkę pieniędzy, które przeznaczono na wypominki (zalecki), w kościele św. Franciszka w Zabrzu.

Wszystkim, którzy wsparli akcję  - dziękujemy!

Przejdź do - Przeciwko przemocy !!!

Przeciwko przemocy !!!

8 listopada 2017

26 października 2017 r., odbyła się  pogadanka i pokaz slajdów dla uczniów CKP, dotycząca przemocy w różnych jej aspektach. Podsumowaniem  spotkania  były plakaty, na których uczniowie wypisywali własne hasła negujące przemoc.

Zajęcia wychowawcze odbyły się w ramach projektu „Uczymy się tolerancji”. Przygotowali je: Joanna Gaińska,   Jan Tobiasz oraz Teresa Przybyłowicz.

Wycieczka do Krakowa – 28.10.2017r.

8 listopada 2017
 • Częścią składową obchodów Dnia Edukacji  był wyjazd pracowników do Krakowa w dniu 28.10 (sobota), dofinansowany ze środków ZFŚS. Uczestnicy byli obecni na Targach Książki,  zwiedzali przybytki kultury
  i spacerowali po starym mieście w czasie wolnym. Zwieńczeniem pobytu był wspólny obiad oraz obejrzenie spektaklu „Kotka na gorącym, blaszanym dachu” w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie.

Nauczyciel na Medal

8 listopada 2017
 • Nasz nauczyciel Radosław Fogel został zgłoszony przez uczniów do plebiscytu „Nauczyciel na Medal” organizowanego przez „Dziennik Zachodni”. W konkursie, który potrwa do 8 Listopada 2017r., nominowane zostały także: Dorota Bzdak (ZS nr 17) oraz Ilona Markowicz (ZCKOiZ), które realizują godziny dydaktyczne  w Centrum.

Dzień Edukacji Narodowej w CKPiU

8 listopada 2017

Nagrody i odznaczenia

 • 13 października 2017 roku odbyło się spotkanie nauczycieli, pracowników i emerytów z okazji Dnia Edukacji. Z tej okazji dyrektor Ryszard Gruca  odczytał nadesłane życzenia i  wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły dla wyróżnionych pracowników Centrum.

Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej,
18 października br., w
Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbyła się uroczysta gala, w trakcie której uhonorowano najbardziej zaangażowanych przedstawicieli zabrzańskiej oświaty.

 • Nagrodę Kuratora Oświaty otrzymała wicedyrektor Mariola Jakubiec-Gawron.
 • Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymali : dyrektor Ryszard Gruca, Agnieszka Ranocha i Barbara Rychlik.

Śląski Kurator Oświaty wręczy odznaczenia państwowe podczas uroczystości w dniu 21 listopada br. w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

 • Złote Medale za Długoletnią Służbę dla : Krystyny Chodacz, Teresy Przybyłowicz i  Urszuli Siemko-Zieji.
 • Srebrny Medal za Długoletnią Służbę dla : wicedyrektor Marioli Jakubiec-Gawron.
Przejdź do - Seminarium "Książka na piątkę, znakomity początek"

Seminarium "Książka na piątkę, znakomity początek"

7 listopada 2017

24 października 2017 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu - Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Centrum Kształcenia Praktycznego
i Ustawicznego w Zabrzu
oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojew
ódzka w Katowicach - filia
w Zabrzu,  zorganizowali bezp
łatne seminarium dla  nauczycieli-bibliotekarzy i nauczycieli-polonistów pracujących we wszystkich typach szkół. Zostało ono  realizowanew ramach projektu "Książka na piątkę, znakomity początek". Projekt ten jest dofinansowany przezMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". W seminarium wzięło udział 120 osób i zaproszonych gości, których łączy wspólne zadanie: proponować dzieciom i młodzieży dobrą literaturę, zachęcać do czytania książek, by stało się to ich przyjemnością i stałym nawykiem.

  Wystąpili  znakomici prelegenci:

 • Justyna Konieczny, bibliotekarka z Filii nr 11 MBP w Zabrzu, inicjatorka i realizatorka wielu projektów czytelniczych dla maluchów, przedstawiła najlepszych autorów książek dla dzieci – laureatów ogólnopolskich konkursów;
 • Michał Rusinek, laureat nagrody „Książka Roku” w 2012 roku za „Wierszyki domowe” – poznany jako wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie znany jako wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz autor i tłumacz literatury dziecięcej. Opowiadał o języku literackim, którym można się bawić, szukać ciekawych, zaskakujących skojarzeń, zestawiać je ze sobą – co bardzo rozwija i poszerza horyzonty nie tylko małych ludzi;
 • ofertę swojego wydawnictwa zaprezentowały przedstawicielki „Znaku”, Anna J. Matelska oraz Kamila Biedrońska, które wśród różnorodnych propozycji przedstawiły tuż-przedpremierowo książkę „Skok na smog”. Została ona potem tematem przewodnim jednego z czterech warsztatów, prowadzonych przez Dorotę Majkowską-Szajer, stanowiących drugą część seminarium;
 • Iwona Chmielewska – wybitna, znana na całym niemal świecie twórczyni książek obrazkowych, tak zwanych picture books. Jej wycyzelowane, przemyślne w najdrobniejszych szczegółach małe arcydzieła spotykają się z ogromnym zainteresowaniem m.in. w krajach Dalekiego Wschodu. Ma nawet swój fanklub w Korei Południowej. Iwona Chmielewska mówiła o tworzeniu książek, które opowiadają obrazem, które lubią słuchać i mają duszę. Podkreślała, jak ważny jest osobisty, wręcz intymny kontakt z nimi.

Warsztaty dla 45 uczestników, które odbyły się w Centrum Kształcenia Praktycznego
i Ustawicznego
- prowadzone były przez doświadczonych, bogatych stażem trenerów znających się na promowaniu czytelnictwa i literatury dziecięcej. I tak:

 • Karol Baranowski wprowadzał w tajniki gier terenowych, które można przeprowadzić
  w szkole i/lub bibliotece,
 • Marta Kryś podzieliła się sposobami promocji bibliotek,
 • a Szymon Wałowski opowiadał o dobrych praktykach w bibliotekach szkolnych.

W czasie trwania imprezy można było kupić po atrakcyjnych cenach książki Wydawnictwa Znak,
a także uzyskać autograf m.in. Michała Rusinka.

Czytanie jest najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła – napisała Wisława Szymborska i to  było przesłaniem naszego przedsięwzięcia. Jako jego organizatorzy mamy nadzieję, że wiedza wyniesiona z wykładów, prelekcji i warsztatów pozwoli jej uczestnikom – bibliotekarzom i nauczycielom – umocnić to przekonanie w swoich podopiecznych.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-03-07
Data publikacji:2016-03-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:6408